Czym się zajmuje stolarz?
Stolarz jest rzemieślnikiem, który zajmuje się produkcją mebli z drewna lub części drewnianych. Pracuje zarówno w budownictwie, jak i w usługach meblarskich. Warto wiedzieć, że zawód sięga XV wieku, kiedy to w Krakowie założono cech stolarski. Długa tradycja zawodu sprawiła, że usługi stolarskie cieszą się popularnością wśród osób, które robią solidne i wykonane na zamówienie umeblowanie pasujące do wybranego wnętrza. Czym się dokładnie zajmuje stolarz? Sprawdzamy!
O zawodzie stolarza
Do zawodu stolarza przygotowują szkoły oraz specjalne kursy. Bardzo ważna jest praktyka w zawodzie rzemieślniczym, gdzie istotna jest praca rąk. Z zawodu powinny zrezygnować osoby, które zmagają się z:
- alergią
- daltonizmem
- wadami wzroku
- chorobami dróg oddechowych
Co ciekawe, istnieją różne specjalizacje w zawodzie stolarskim. Są to: budowlana, meblowa i galanteria drzewna.
Jakie są obowiązki stolarza?
Do najważniejszych zadań w profesjonalnym stolarstwie zalicza się:
- produkcja i konserwacja drewnianych części, które stosuje się w budownictwie – okna, drzwi, schody, parkiety, szafy wnękowe
- wykonywanie i pielęgnacja zwykłych i dekoracyjnych mebli
- wytwarzanie i konserwacja przedmiotów z drewna
- odnowa i konserwacja mebli antycznych
W czasie pracy stolarz wycina drewniane części, łączy je z użyciem kleju, zszywek, śrub czy gwoździ. Ponadto zajmuje się szlifowaniem, heblowaniem, frezowaniem czy oklejaniem umeblowania. W skład jego obowiązków zaliczają się także lakierowanie, bejcowanie czy malowanie powierzchni z drewna. Dzięki narzędziom stolarskim możliwe jest instalowanie umeblowania i montowanie do ścian.
Ile zarabia stolarz w Polsce i za granicą?
Przeciętne zarobki stolarza w Warszawie czy innym mieście to około 3700 złotych brutto. Stolarze meblowi zarabiają najwięcej, bo około 4000 złotych brutto. Większość osób zajmujących się zawodowo stolarstwem ma zapewnioną umowę o pracę wraz z ubezpieczeniem medycznym czy na życie. Większe stawki otrzymują stolarze w większych miastach, które mogą być dwa razy wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Dodatkowe zlecenia podwyższają zarobki. Szczególnie dotyczy to konserwacji mebli czy antycznego umeblowania. Za granicą stolarze są potrzebni:
- do warsztatów
- na budowy
- do produkcji mebli i akcesoriów
Zawód stolarza jest równie doceniany za granicą. Wszystko dlatego, że potrafią się dostosować do nowoczesnych czasów. Coraz częściej korzystają z materiałów drewnopochodnych i łączą ze szklanymi dodatkami.
Nierzadko za granicą stawki są większe, nawet 3-4 razy. Przykładowe stawki:
- w Niemczech – 12-14 tysięcy złotych
- w Norwegii – 12-16 tysięcy złotych
- we Francji – 6-8 tysięcy złotych
- Anglii – 8-12 tysięcy złotych
Jakie maszyny stolarskie się wykorzystuje?
Zawód stolarza polega także na stosowaniu maszyn stolarskich zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Zaliczają się do nich:
- frezarka
- strugarka
- tokarka
- pilarka
- szlifierka
Do urządzeń ręcznych zalicza się z kolei młotek, dłuto, strug czy piłę. Dzięki nim można stworzyć drewniane części czy meble.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana