Dlaczego zawód stolarza jest nieśmiertelny?

Elastyczny, bystry, zwinny w pracy z narzędziami, ze specjalistyczną wiedzą o drewnie i okiem rzeźbiarza – taki jest stolarz, który też w ciągu roku obchodzi swój wyjątkowy dzień. 19 marca celebrowane jest święto jednego z najstarszych, bardzo szanowanych, wręcz nieśmiertelnych i wciąż najbardziej potrzebnych zawodów świata. Praca stolarza jest i tradycyjna, i wielodyscyplinarna, wymaga przeszkolenia, dużej zręczności oraz precyzji.
Zawód stolarz, czyli z pasją do drewna
Stolarstwo to jeden z najstarszych istniejących zawodów na świecie. Stolarz jest rzemieślnikiem, profesjonalistą, który potrafi zbudować wszystkie rodzaje konstrukcji i akcesoriów z drewna. Ale jak każdy zawód, tak i ten dziś ewoluował.
Przeczytaj również: Jakie materiały sprawdzą się podczas produkcji mebli do biblioteki?
Chociaż wyobraźnia podsuwa na myśl stolarzy z dłutem w ręku, którzy wykonują meble drewniane w swoich małych warsztatach, dziś stolarka wykorzystuje dużo bardziej zmechanizowane maszyny. Stolarze pracują w fabrykach, w budownictwie i używają zarówno tradycyjnych narzędzi, jak i wszelkiego rodzaju urządzeń mechanicznych, które ułatwiają im pracę.
Przeczytaj również: Czym się zajmuje stolarz?
Stolarze wiedzą o drewnie wszystko, jak je ciąć, jak je montować i kształtować niezliczoną ilość elementów w profesjonalny i funkcjonalny sposób. I choć stolarstwo jest zawodem nieśmiertelnym, aby go dziś praktykować, trzeba nauczyć się obsługiwania maszyn i narzędzi, wykonywania obliczeń, rozumienia planów i kształtowania cennego materiału, jakim jest drewno.
Stolarz to pracownik o dużych zdolnościach manualnych, z umiejętnością wykonywania pracy, która czasami jest rutynowa. Musi być kompetentny, potrafić interpretować plany i pracować zarówno samodzielnie, jak i w zespole. Osoby, które posiadają te umiejętności i zachwycają się światem drewna oraz jego przerabianiem we wszelkiego rodzaju konstrukcje, nie powinny rezygnować z przekształcenia swojej pasji w ten niezwykły zawód.
Funkcjonalne konstrukcje i meble drewniane
Wszystkie meble drewniane, które masz w domu, zostały wyprodukowane przez profesjonalistów z branży drzewnej. Stolarze znani są głównie z tego, że wykorzystują obróbkę drewna do produkcji mocnych, ale i eleganckich krzeseł oraz stołów. Wielu z nich tworzy firmy lokalne jak np. STOLMOS z Bielska-Białej, które stawiają na wysokiej jakości stolarkę meblową montowaną w 100% ręcznie i produkowaną z dbałością o każdy detal.
Jednak stolarstwo to nie tylko meble drewniane. To także konstrukcje takie jak podłogi, okna, schody, drzwi, szkielety ścian, dachów, belek, ogrodzeń itd. Bez względu na rodzaj wykonywanych prac, zawód stolarza jest ponadczasowy, niezwykle potrzebny i na pewno na długo określenie „nieśmiertelny” nie zniknie z jego charakterystyki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana