Garderoba idealna, czyli jaka?
Coraz więcej domowników na etapie projektowania poszczególnych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu zwraca uwagę na obecność idealnej garderoby. Owo miejsce powinno mieć określoną wielkość, liczbę szafek, półek i szuflad. Wskazana jest także wentylacja – by zachować identyczną temperaturę, co w sypialni. Ważna jest także obecność lustra, by domownicy mogli się w nim przejrzeć. Czym charakteryzuje się idealna garderoba?
Cechy idealnej garderoby
Idealna garderoba to nie tylko taka, w której zmieszczą się wszystkie ubrania. Powinna ona być na tyle przestronna, by móc do niej swobodnie wejść i wykonać obrót. Nic dziwnego, że coraz więcej domowników inwestuje w garderoby na zamówienie.
Przeczytaj również: Meble do przedpokoju - jak stworzyć przytulne i funkcjonalne wejście do domu?
Utarło się jednak, że optymalna wielkość idealnej garderoby to 1,5 m2. Architekci dbają także o to, by zachować odległość 70 cm między szafami, ewentualnie między szafą a ścianą. 70 cm to także standardowa szerokość przejścia między łóżkiem a szafą.
W zdecydowanej większości garderób znajduje się lustro – jego górna krawędź powinna znaleźć się na wysokości 180-190 cm. To idealne rozwiązanie. W takim lustrze bezproblemowo przejrzy się osoba o niemal każdym wzroście.
Przy projektowaniu garderoby należy także zwrócić uwagę na głębokość szaf (w stosunku do przechowywanych w nich ubrań, butów). Niewskazane jest, by ustawiać rzeczy na półkach w dwóch rzędach. To nieestetyczne i niefunkcjonalne rozwiązanie.
Firma Meble-Verden wykonuje m.in. garderoby na wymiar – najczęściej dla klientów indywidualnych, hoteli. Inne popularne realizacje to meble kuchenne i łazienkowe na zamówienie, szafy wnękowe, meble biurowe, a także do sypialni, jadalni, pokoju dziennego.
Wyposażenie idealnej garderoby
W idealnej garderobie powinno znajdować się dużo półek, szuflad, drążków. Domownicy na etapie projektowania powinni uwzględnić miejsce do wieszania rzeczy długich (np. płaszczy) i krótkich (np. marynarek). Optymalne półki na standardowe rzeczy (złożone bluzki, spodnie, koszule) powinny mieć co najmniej 45 cm szerokości i około 30 cm odległości między sobą (w pionie). Wysokość takich półek nie może być jednak niższa niż 90 cm – wtedy domownicy byliby zmuszeni schylać się w poszukiwaniu ubrań, co jest bardzo niewygodne. Im bliżej podłogi, tym więcej miejsca na szuflady, koszyki, miejsca na buty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana