Jak za pomocą tapety nadać wnętrzu loftowy charakter?
Styl loftowy, czyli inaczej styl industrialny, powstał w połowie ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, jako odpowiedź na zapotrzebowanie rynku na tanie mieszkania, które w większości stanowiły pomieszczenia pofabryczne. Szybko zyskał ogromną popularność, głównie ze względu na to, że swoje mieszkania urządzali w ten sposób artyści. Z czasem styl industrialny z Soho i Brooklynu dotarł również do Polski i z miejsca zyskał wielu zwolenników.
Wyznaczniki stylu industrialnego i zastosowanie tapet
Styl loftowy przeznaczony jest przede wszystkim do pomieszczeń z wysokimi sufitami, dużymi oknami bez zdobień oraz zdecentralizowanym oświetleniem. Ważna jest oszczędność w dekoracjach, dzięki czemu lepiej zostają wyeksponowane metalowe elementy wyposażenia, wystające fragmenty instalacji, rury oraz nieotynkowane ściany.
Projektując pomieszczenia w stylu industrialnym, należy pamiętać, by były one otwarte – ściany znajdują się tylko tam, gdzie są niezbędne. Główna kolorystyka to szarości, biele, beże oraz wyraziste kolory cegieł, metalu i drewna. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów należą beton, drewno, cegła ozdobna oraz metal – dodatkowo efekt uzyskuje się sztucznie, postarzając te materiały.
Meble w stylu industrialnym mają charakter eklektyczny, bardzo często łączy się stare wyposażenie z nowym. Dlatego wiele osób zaopatrza się w wyposażenie na pchlich targach lub kupuje je bezpośrednio od warsztatów zajmujących się renowacją mebli. W Polsce dużą popularnością cieszą się meble z lat 50. i 60. Alternatywą dla nich są meble wykonane z palet, które również świetnie sprawdzają się w stylu industrialnym.
W nadaniu pomieszczeniom pofabrycznego wyglądu mogą pomóc również specjalnie stylizowane tapety loftowe na ścianę. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż wykorzystywanie cegły ozdobnej lub specjalne postarzanie ścian wnętrza.
Tapety ścienne można kupić w sklepach z chemią budowlaną i materiałami do wykańczania wnętrz, takich jak Kadem.
Jakie są zalety stylu industrialnego?
Do największych zalet stylu industrialnego należy prostota formy, dzięki której nawiązują bezpośrednio do architektury dawnych fabryk. Sprawia to, że wprowadzana jest jak najmniejsza liczba podziałów – czyli w mieszkaniach typu studio nie powinna być oddzielana strefa dzienna od kuchennej. Te założenia sprawiają, że można niskim nakładem pracy i kosztów uzyskać rewelacyjne aranżacje.
Kolejną zaletą jest wysoka dostępność akcesoriów, które mogą być wykorzystane do wykończenia wnętrz – zarówno tych dostępnych w sklepach, jak i pochodzących z recyklingu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana