Kuchnia bez ograniczeń dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim
Dla osoby zdrowej i sprawnej przygotowywanie posiłków może być wyjątkową przyjemnością. Dla osób niepełnosprawnych gotowanie, a także poruszanie się w kuchni jest wyjątkowo trudne. W ich przypadku pomieszczenie to trzeba odpowiednio zaadaptować, by było ono praktyczne i ergonomiczne. Konieczne jest zatem wprowadzenie pewnych zmian i udogodnień. Dowiedz się, jak sprawić, by kuchnia była dopasowana do możliwości osoby na wózku inwalidzkim!
Odpowiedni projekt kuchni dla osoby niepełnosprawnej
Ogromną rolę odgrywa układ kuchni, przystosowany do osoby o specjalnych wymaganiach. Ma on znaczenie dla swobody poruszania się po niej i korzystania z jej wszystkich możliwości. Rozmieszczenie oraz wysokość blatów, a także sposób ich ustawienia to bardzo istotne kwestie. Wygodne jest stworzenie długiej przestrzeni na blaty oraz odpowiednie obniżenie ich. Ułatwia to sięganie po naczynia i produkty, krojenie i mieszanie potraw.
Przeczytaj również: Modne kuchnie na zamówienie. Rozwiązania na czasie
Jak podkreślają specjaliści firmy RehaBud, funkcjonalna kuchnia to pomieszczenie ergonomiczne. Ustawienie sprzętów i mebli musi umożliwiać komfortowe przygotowywanie posiłków. Trzeba zatem ustalić, czy kuchnia ma mieć charakter otwarty czy zamknięty. Czy będzie pełnić funkcję jadalni i czy będzie mieć wydzieloną spiżarnię. Kształt pomieszczenia zależy głównie od indywidualnych preferencji, jednak konieczne jest zapewnienie minimalnej przestrzeni manewrowej. Równie ważny jest swobodny dostęp do szafek oraz stosowanych urządzeń kuchennych.
Przeczytaj również: Jakie zalety mają kuchnie na wymiar z projektem?
Płaszczyzny robocze w kuchni niepełnosprawnych
Kuchnia dla niepełnosprawnych musi mieć właściwie rozmieszczone miejsce pracy. Chłodziarkę warto postawić jak najbliżej wejścia, potem zlewozmywak. Kolejnym miejscem jest przestrzeń do gotowania. Linia ciągu kuchennego jest najwygodniejsza, gdy nie ma załamań i żadnych występów. To gwarantuje swobodne przesuwanie sprzętów i wykonywanie poszczególnych czynności. Jeśli w kuchni są drzwi, skrzydło nie powinno zachodzić na lodówkę czy piekarnik.
Przeczytaj również: Najnowsze trendy w projektowaniu kuchni. Co jest teraz w modzie?
Istotne jest, by zadbać o właściwą wysokość płaszczyzny roboczej. Optymalna wynosi 80-85 cm od poziomu posadzki, a głębokość blatu powinna się mieścić w przedziale 55-60 cm, można się zdecydować na blaty wysuwane. Dobrze sprawdzają się rozwiązania narożnikowe, a więc układ kuchni w kształcie liter: C, L bądź U. Ważne jest, by na zewnętrznych krawędziach blatów nie umieszczać gniazdek lub włączników elektrycznych. Warto przy okazji zadbać, aby były zaokrąglone. Dużym ułatwieniem są również specjalne pomoce kuchenne, np. ergonomiczne noże, specjalne deski do krojenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana