Papierowy abażur w lampie stojącej – wady i zalety
Lampa podłogowa może stanowić efektowne oświetlenie punktowe w różnych pomieszczeniach, niezależnie od stylu, w jakim są zaaranżowane. Dużą popularnością zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych przestrzeniach cieszą się te wersje, w których abażur występuje w formie papierowej. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Jakie są wady i zalety papierowych abażurów? Podpowiadamy.
Jakie zalety ma papierowy abażur w lampie podłogowej?
Papierowy abażur jest często tańszą opcją niż ten wykonany na przykład ze szkła, tkaniny czy kryształu. Stanowi więc ekonomiczny wybór, który nie obciąży domowego budżetu a jednocześnie zapewni estetyczne i funkcjonalne oświetlenie. Lampa podłogowa wyposażona w taki element świetnie sprawdza się w tworzeniu miękkiego, przyjemnego światła, dzięki zdolności papieru do równomiernego rozpraszania promieni. Dlatego też rozwiązanie to doskonale prezentuje się we wnętrzach, w których zależy nam na tym, by stworzyć subtelny i relaksujący klimat, na przykład w sypialni, salonie czy pokoju dziecięcym.
Przeczytaj również: Jakie oświetlenie na taras wybrać? Ciekawe lampy zewnętrzne
Do zalet papierowych abażurów można zaliczyć ich różnorodność i wysoką estetykę. Dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i wzorach, dzięki czemu można dopasować je niemal do każdego wnętrza. Dodatkowo papier umożliwia tworzenie delikatnych, lecz finezyjnych form, co sprawia, że taka lampa podłogowa często staje się centralną dekoracją pomieszczenia. Istotny dla wielu osób jest również ekologiczny charakter takiego rozwiązania. Papierowe abażury zazwyczaj produkowane są z naturalnych i biodegradowalnych materiałów. Dodatkowo papier łatwo poddaje się recyklingowi. Co więcej, taki abażur z łatwością można dopasować do własnych upodobań, na przykład ozdabiając go wycinkami, dodając własne wzory czy malując go.
Przeczytaj również: Lampa wisząca do salonu – jak wybrać ideał
Wady papierowych abażurów w lampach stojących
Mimo wielu zalet papierowe abażury nie są też pozbawione wad. Przede wszystkim są one podatne na zabrudzenia, a także łatwo ulegają uszkodzeniom. Dlatego wystarczy zahaczyć o lampę czy ją przewrócić, aby element ten został zniszczony. Z tego powodu rozwiązanie to może nie być dobrą opcją szczególnie w domach, w których taki produkt byłby narażony na kontakt ze zwierzętami czy małymi dziećmi.
Przeczytaj również: Jak oświetlić ciasny przedpokój – praktyczne wskazówki
Papier jest też wrażliwy na wilgoć. Dlatego nie sprawdzi się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienka czy kuchnia. Jego wadą jest też podatność na zabrudzenia i trudność w czyszczeniu. Plamy mogą wnikać głęboko w jego strukturę, co sprawia, że usunięcie ich często staje się niemożliwe. Dodatkowo w porównaniu z wersjami wykonanymi z metalu, szkła czy tkaniny papierowe modele są mniej trwałe. Z czasem żółkną, blakną i tracą swój pierwotny kształt i wymagają delikatnego obchodzenia się z nimi oraz regularnej konserwacji.
Papierowy abażur dzięki swojej uniwersalności doskonale wpisuje się w wiele stylów aranżacyjnych. Jest to ekologiczny i łatwy w personalizacji produkt o stosunkowo niskiej cenie. Decydując się na jego zakup, warto jednak pamiętać o tym, że jest on podatny na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i o trudności w czyszczeniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
BŁĄD - akcja została wstrzymana